Przejdź do treści
BLOG MEDYCZNY

Łuszczyca u dzieci

Autor: Dominik Pieczyński
Łuszczyca to bardzo podstępna i trudna do leczenia choroba, która pojawia się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Szacuje się, że zapada na nią 0,7-2,1% osób poniżej 18 roku życia. Jakie są objawy łuszczycy wieku dziecięcego i jak leczyć tę chorobę?

Jak wygląda łuszczyca u dzieci?

Na ogół łuszczyca nie jest widoczna ani po urodzeniu, ani w okresie niemowlęcym. Rzadko spotyka się ją u dzieci, które nie ukończyły jeszcze 10. roku życia. Do wysiewu łuszczycy dochodzi zwykle wtedy, gdy do organizmu dziecka dostanie się czynnik prowokujący. W literaturze czynnikiem tym jest infekcja bakteryjna, choć praktyka pokazuje, że mogą nim być także grzyby, robaki, a nawet próchnica. Warto jednak pamiętać, że jest to jedynie element, który pozwala się łuszczycy ujawnić, a nie przyczyna choroby. Typowym objawem łuszczycy wieku dziecięcego jest rogowacenie się naskórka, który wygląda niczym rumieniowa tarczka. Pojawiają się one okresowo, natomiast w czasie remisji całkowicie zanikają. Występują zwykle na skórze twarzy oraz w okolicach małżowin usznych, jednak specyfika pojawiania się zmian skórnych zależna jest od konkretnego dziecka. W przypadki łuszczycy paznokci płytka staje się żółta i lekko pofałdowana. Choroba ta nadal sprawia trudności diagnostyczne, niekiedy bywa mylona z grzybicą. U dzieci może dodatkowo dochodzić do osłabienia organizmu i występowania gorączki, która w grzybicy zwykle się nie pojawia. 

Jak leczyć łuszczycę u dzieci?

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą zapalną. W lekkim przebiegu wystarczające jest leczenie miejscowe, które polega zazwyczaj na łagodzeniu objawów poprze właściwą pielęgnację skóry. W tym celu stosuje się przede wszystkim emolienty, natomiast w czasie nawrotów choroby lekarz może przepisać choremu dziecku sterydy lub antralinę, szczególnie gdy zmianom skórnym towarzyszy świąd. W przypadku ciężkiego przebiegu choroby, łuszczyca może być leczona w sposób ogólny. Dzieje się tak w momencie, kiedy właściwa pielęgnacja skóry jest niewystarczająca. Wtedy też lekarz może przepisać retinoidy lub cyklosporynę. Zazwyczaj jednak stosowanie tych leków ma charakter krótkotrwały. Lekarze zwracają również uwagę na metotreksan, który jest stosunkowo dobrze tolerowany przez dzieci, jednak wchodzi on w interakcję z wieloma innymi lekami, przez co jego stosowanie może okazać się nieskuteczne, jeśli mały pacjent cierpi też na inne schorzenia.

Skąd czerpać wiedzę o łuszczycy?

Jak wygląda łuszczyca u dzieci? Jak ją leczyć? Rodzice małych pacjentów, którzy cierpią na tę chorobę, często zastanawiają się, skąd czerpać fachową wiedzę na ten temat. Przede wszystkim należy stosować się do porad lekarza dermatologa, który prowadzi dziecko. Warto również zwrócić uwagę na literaturę naukową. Na szczególną uwagę zasługuje publikacja pt. „Łuszczyca wieku dziecięcego”, dostępna na stronie TERMEDIA. To przydatna lektura dla rodziców dzieci zmagających się z łuszczycą, a także i dla medyków, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie.

Przeczytaj także: