Przejdź do treści
BLOG MEDYCZNY

Rodzaje łuszczycy

Autor: Dominik Pieczyński
Łuszczyca jest chorobą przewlekłą, która dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Warto zaznaczyć, że nie jest to choroba zakaźna, dlatego nie można się nią zarazić przez kontakt z chorą osobą. Łuszczyca może uaktywnić się w każdym wieku i mieć lekki lub ciężki przebieg – jest to uwarunkowane różnego rodzaju czynnikami. Ile jest rodzajów łuszczycy i na czym polega jej leczenie? Sprawdź!

Co to jest łuszczyca?

się komórek naskórka, którym towarzyszy stan zapalny. Pojawia się okresowo i może dokuczać latami (niekiedy nawet do końca życia). Zmiany chorobowe często są widoczne na skórze głowy, łokci, kolan czy dłoni. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, ponieważ jej wystąpienie uwarunkowane jest kwestiami związanymi z dziedziczeniem.
Jeżeli w danej rodzinie pojawia się osoba cierpiąca na to schorzenie, to istnieje spore prawdopodobieństwo uaktywnienia się łuszczycy u kolejnych pokoleń.

Ze względu na wiek, wyróżnia się dwa rodzaje łuszczycy:

  • typ I (łuszczyca dziedziczna) – pojawia się najczęściej przed 20 rokiem życia,
  • typ II (łuszczyca dorosłych) – pojawia się po 40 roku życia; wpływu na pojawienie się tego rodzaju łuszczycy nie mają uwarunkowania genetyczne, a styl życia danej osoby (np. używki lub stres). 

Rodzaje łuszczycy - objawy i postępowanie

Ze względu na przebieg choroby, medycyna jest w stanie wyróżnić różne rodzaje łuszczycy. Przez to objawy i postępowanie mogą się nieco różnić się u poszczególnych osób. Z tego względu często stosuje się podział według dwóch kategorii, które zostały ukazane poniżej. 

Rodzaje łuszczycy – podział ze względu na objawy

  • Łuszczyca zwykła (pospolita) – ten rodzaj choroby występuje najczęściej. Zmiany na skórze mają postać kolistych plam, które pokryte są białą lub srebrną łuską. Bardzo dobrze widoczne są na ciele chorego i łatwo rozróżnić zajęte miejsca od zdrowej skóry. Zmiany chorobowe mogą pojawić się w wielu miejscach, jest to zależne od indywidualnych uwarunkowań – u niektórych osób plamy występują na całym ciele, u innych można znaleźć tylko nieliczne. Najczęściej są one widoczne na brzuchu, kolanach, ramionach, łokciach, stopach, twarzy czy dłoniach.

  • Łuszczyca krostkowa – jest to kolejny rodzaj łuszczycy, której objawem są grudki z wydzieliną ropną, pokrywające głównie skórę dłoni lub stóp. W zaostrzonej postaci choroby zmiany mogą pojawić się na całym ciele.

  • Łuszczyca odwrócona – objawy są podobne jak w przypadku łuszczycy pospolitej, jednak inne jest miejsce występowania zmian chorobowych. Pojawiają się one przeważnie w zgięciach, np. pod pachami lub pod biustem.

  • Łuszczyca owłosionej skóry głowy – może objawiać się świądem, pieczeniem, a także pojawieniem się czerwonych grudek lub łusek. Zmiany są widoczne na owłosionej skórze głowy, lecz mogą także przenosić się na kark lub czoło. Niekiedy objawem łuszczycy może być także wypadanie włosów.

  • Łuszczyca stawowa – ten rodzaj łuszczycy występuje niezwykle rzadko, jednak może doprowadzić do bardzo poważnych zmian w stawach chorego. Z tego powodu niezwykle ważna jest regularna kontrola lekarska.

Jak postępować w przypadku pojawienia się łuszczycy?

Kluczowa jest konsultacja lekarska (dermatologiczna). Po zdiagnozowaniu pacjenta medyk dobierze odpowiednie leki. W lekkim przebiegu choroby może wystarczyć leczenie miejscowe, np. poprzez odpowiednią pielęgnację. W zaostrzonych przypadkach zwykle stosuje się leczenie ogólne za pomocą farmakoterapii.

Przeczytaj także: